Rxed.biz
This domain name expired on 2018-06-19 11:20:17
Click here to renew it.

Die hier angezeigten Sponsored Listings werden von dritter Seite automatisch generiert und stehen weder mit dem Domaininhaber noch mit dem Dienstanbieter in irgendeiner Beziehung. Sollten markenrechtliche Probleme auftreten, wenden Sie sich bitte direkt an den Domaininhaber, welcher aus dem Whois ersichtlich wird.

به تارنمای موسسه مطالعات ملی خوش آمدید

با سپاس بي‌حد بر آستان پروردگار بزرگ و با تلاش پژوهشگران و دست‌اندرکاران «مركز تحقيقات هويت و تمدن آوا» و علاقمندان به حوزة مطالعاتی هویت‌پژوهی، بیست و هفتمین شماره ماهنامة «نامة هويت» در خرداد ماه  1397 تدوين و منتشر گردید.

ماهنامة «نامة هويت» درصدد است با بررسی دقیق مسائل هویتی، قدمی هرچند کوچک در جهت رفع کمبودها و خلأهای موجود در زمینة وجوه گوناگون مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعة ایران بردارد و راهبردهای مناسب را به علاقمندان، دست‌اندرکاران و مسئولان کشور عرضه دارد.

حوزة علائق ماهنامه ماهیت بین رشته‌ای داشته و رشته‌های مختلف دانشگاهی از جمله مردم‌شناسی، جغرافیا، جامعه‌شناسی، باستان‌شناسی، تاریخ، ادبیات فارسی، حقوق، هنر و معماری، علوم سیاسی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی تربیتی، ارتباطات، ایران‌شناسی، الهیات، مدیریت، اقتصاد، و مانند آن را دربرمی‌گیرد.

از این‌رو، ماهنامة «نامة هويت» از کلیة پژوهشگران، محققان و علاقمندان به مسائل هویتی در کشور دعوت به همکاری کرده، از راهنمایی‌ها و انتقادهای آنان برای بهبود محتوای شماره‌های آیندة ماهنامه استقبال می‌کند.

با نام و یاد پروردگار بخشنده و روزی دهنده سخن را آغاز می‌کنیم و حلول ماه مبارک رمضان را به تمامی مسلمانان جهان تبریک و تهنیت عرض نموده و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه روزه‌داران بزرگوار را در این ماه عزیز و هم‌چنین در شب‌های با فضیلت قدر داریم. ولادت امام حسن مجتبی(ع) تبریک و ایام شهادت امام علی(ع) را نیز به دوستداران و پیروان تسلیت عرض می‌نماییم. هم‌چنین، رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) را تسلیت عرض نموده و آرزوی توفیق و طول عمر برای جانشین خلف ایشان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، داریم.

ماهنامه «نامه هویت» در خردادماه شامل 9 مطلب تحلیلی با رویکرد راهبردی و سیاستگذارانه است. پژوهش ملی پیمایش هویت جمعی ایرانیان حاصل تلاشی علمی است که در سال 1393 در میان مراکز 31گانه‌ی استان‌های کشور و در سال 1395 در میان 9 استان و به منظور مطالعه‌ای جامع‌گرا، وسیع و شناخت عناصر سازنده هویت ایرانیان صورت گرفته است. با این هدف با بهره‌گیری از روش پیمایشی در فاز اول کل کشور (31 مرکز استان) با اجرای 15040 پرسشنامه و در فاز دوم 9 استان (26 شهر عمدتاً مرزی) با اجرای 10378 پرسشنامه به روش مصاحبه حضوری در میان شهروندان، مؤلفه‌های سازنده هویت ایرانیان و عناصر نهفته در گرایش‌ها و رفتارهای آنان مورد واکاوی قرار گرفت. شهر چابهار یکی از شهرهای بررسی سال 1395 در استان سیستان و بلوچستان است که پژوهش سنجش هویت جمعی در سال 95 در آن اجرا شده و خروجی‌های توصیفی از گرایش‌ها و تمایل‌های آنان در این بخش مورد بحث و بررسی قرار گرفته است تا بتوان تصویری از ابعاد هویتی، رفتاری، شناختی و عاطفی شهروندان این شهر بدست داد. براین اساس، پژوهش «سنجش هویت جمعی ایرانیان؛ چابهار»، در پي پاسخگويي به این پرسش‌ها است: كم و كيف گرايش به ابعاد مختلف هويتي (هويت ملي، مدرن و محلي) نزد شهروندان شهر چابهار چگونه است؟ شهروندان چابهار چه گرايش‌هایی در ابعاد رفتاري، شناختي و عاطفي دارند؟ و رفتارهاي رسانه‌اي نزد شهروندان مورد پژوهش شهر چابهار چگونه است؟

مقاله بعدی ماهنامه خردادماه به موضوع «تحولات ناحیه‌گرایی، قوم‌گرایی و مرکزگریزی در ایران» اختصاص پیدا کرده است. ناحیه‌گرایی به رگه‌ای از گرایش‌های سیاسی اطلاق می‌شود که اولویت بیشتری برای مسائل یک ناحیه خاص (اعم اقتصاد، آبادانی، زبان و فرهنگ) قائل بوده و گاه حتی مصالح ملی را به سایه می‌برد. گرایش‌های ناحیه‌گرایانه اصولاً کارکرد حکومت برای اصل ثبات و بقاء ملی را با دشواری همراه می‌سازد. ناحیه‌گرایی در کلیت خود مشروعیت نظام سیاسی را در مقیاس ناحیه به چالش می‌کشد. در بررسی حاضر به نظریاتی اشاره شده است که قصد دارند تنوع فرهنگی کشور را اولاً در مسیر نادرستی تفسیر کنند که در راستای مصالح ملی نیست، دوماً با مبالغه در کمیت آن و پس از فضاسازی لازم به کسب امتیاز بیشتر بپردازند.

انتخابات پارلمانی لبنان در شانزدهم اردیبهشت 97 علی‌رغم تلاش‌های محور عبری ـ عربی ـ غربی برای جلوگیری از موفقیت نامزدهای مقاومت در لبنان با پیروزی ائتلاف دوگانه شیعی «حزب‌الله ـ امل» برگزار شد و به پایان رسید. این رقابت سیاسی، برنده و بازنده‌هایی را در داخل لبنان و هم‌چنین منطقه داشت که می‌توان بازنده داخلی این انتخابات را جناح‌المستقبل به رهبری «سعد الحریری» نخست‌وزیر کنونی لبنان و رهبر این حزب که مورد حمایت عربستان است نام برد و از سویی، جنبش حزب‌الله و سیدحسن نصرالله، دبیرکل این جنبش را برنده داخلی آن شمرد. در سطح منطقه‌ای نیز می‌توان محور مقاومت ازجمله ایران را پیروز اصلی این رقابت سیاسی دانست و از طرفی، محور سعودی ـ صهیونیستی و امریکایی را بازنده اصلی آن در منطقه قلمداد کرد. براین اساس، مقاله «انتخابات لبنان و تأثیر آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران» به موضوع انتخاب اخیر لبنان و منافع ملی ج.ا.ا. می‌پردازد.

با تغییر وضعیت منطقه‌ای، افغانستان‌که پیش‌تر پایگاهی برای نیروهای آسیای میانه‌ای و پاکستانی‌تبار داعشی شده بود، پس از شکست‌های متوالی داعش در غرب آسیا، به یکی از اصلی‌ترین محمل تحرکات این گروه تبدیل‌شده است. داعش، پس از استیلا بر بخش‌هایی از خاک عراق و سوریه، درصدد گسترش دامنه نفوذ خود به افغانستان و پاکستان برآمده است. بر این اساس، گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام، در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۵، در ویدیویی، رسماً تشکیل شاخه خراسان خود را در افغانستان و پاکستان اعلام نمود. از سال ۲۰۱۵ به بعد، این گروه توانست با عضوگیری از میان اعضای سابق تحریک طالبان پاکستان، برخی جداشدگان از طالبان افغانستان، عناصری از نهضت اسلامی ازبکستان و برخی دیگر از تروریست‌های خارجی، عملیات‌هایی را در نقاط گوناگون افغانستان انجام دهد که حمله به کنسولگری پاکستان در افغانستان در شهر جلال‌آباد ولایت شرقی ننگرهار،یکی از مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود. این گروه تاکنون تقریباً در بیشتر استان‌های افغانستان عملیات تروریستی انجام داده است. با این ‌وجود، مقاله «کنش‌های داعش در افغانستان»، تلاش دارد به این پرسش پاسخ دهد که چه دلایل و زمینه‌هایی سبب افزایش حملات داعش در افغانستان در سال 1397 شده است؟

راهبرد هویتی امریکا در خاورمیانه در دهه‌های اخیر بر پایه اصولی همچون دموکراسی‌سازی و ترویج حقوق بشر، دولت ـ ملت‌سازی و به‌طورکلی ارزش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ـ فرهنگی برآمده از الگوی لیبرال دموکراسی غربی پیگیری شده است. با این حال، این تلاش‌ها نه تنها به دموکراسی‌سازی و ملت‌سازی مطابق با الگوی لیبرال دموکراسی غربی ختم نشد، بلکه به موجی از بی‌ثباتی، خشونت و افراط‌گرایی، سربرآوردن گروه‌های تروریستی متعدد نظیر داعش و النصره، جنگ داخلی و افزایش دولت‌های شکننده در منطقه منجر شد. نتایج نامطلوب به دست آمده برای سیاست خارجی امریکا کافی بود تا دونالد ترامپ به شدت بر این سیاست هویتی بتازد و آن را سیاستی پرهزینه و بدون دستاورد قلمداد کرده و از کنارگذاشتن آن از دستور کار سیاست خارجی دولت خود سخن بگوید. با این حال، رویه عملی یک سال گذشته دولت وی نشان می‌دهد که اگرچه جایگاه این سیاست در سیاست خارجی امریکا به واسطه‌ی پیگیری اهدافی همچون «اول امریکا» و «ملی‌گرایی و حمایت‌گرایی اقتصادی» به حاشیه رفته و بسیار کمرنگ‌تر از گذشته شده است، به‌طورکامل کنارگذاشته نشده و بااعمال استانداردهای دوگانه هم‌چنان در قبال کشوری نظیر جمهوری اسلامی ایران پیگیری می‌شود. بر این اساس، مقاله «سیاست‌های امریکا بر علیه ایران در سال 1396 و چشم‌انداز پیش‌رو»، ضمن مروری بر سیاست‌های امریکا بر علیه ایران در سال 1396، چشم اندازی از سیاست‌های دولت ترامپ در قبال خاورمیانه و ایران در سال 1397 ارائه می‌دهد.

همه‌پرسی اعلام استقلال اقلیم کردستان عراق ازجمله رویدادهای مهمی بود که هم‌چنان موضوع بسیاری از تحلیل‌های سیاسی درباره‌ی تحولات عراق است. رفراندومی که داعیه‌ی جدایی و استقلال داشت و به‌وسیله برخی نخبگان سیاسی اقلیم انجام شد اما سرانجام خوشایندی برای اقلیم و بانیان این ماجرا نداشت. پس از همه‌پرسی روابط اربیل و بغداد به سمتی پیش رفت که بازنده‌ی اصلی ماجرا اربیل بود و تداوم اختلافات درونی در اقلیم، اعتراضات اجتماعی و نابسامانی‌های اقتصادی باعث شد تا اقلیم بیش از آن‌که به رؤیای استقلال بیندیشد، سعی کند موجودیت خود را حفظ کند و امیدوار باشد عراق و منطقه تا حدودی نسبت به آنان انعطاف نشان دهند. تلاشی که از زمان روی کار آمدن نیچروان بارزانی شروع شد و نیچروان تلاش دارد تا از میزان اختلافات بکاهد و بیش از رؤیاپردازی برای استقلال و جدایی، اقتصاد و معیشت مردم اقلیم و یافتن مسیری برای سازش با بغداد را مورد نظر قرار داده است. از این‌ قرار، روابط اربیل و بغداد و چگونگی برخورد و رویکرد این دو نسبت به هم مهم‌ترین موضوع و مسأله پس از برگزاری رفراندوم بود. براین اساس، نوشتار «روابط اربیل و بغداد و سرانجام همه‌پرسی کردستان عراق»، روابط اربیل و بغداد را از زمان برگزاری همه‌پرسی تاکنون بررسی می‌کند.

نویسنده مقاله «عربستان سعودی در احاطه بحران افراطی‌گری سلفی و مدرنیسم»، نیز معتقد است که تحولات داخلی ریاض، نشان می‌دهد که ساختار قدرت در عربستان سعودی بسیار شکننده و در لبه پرتگاه قرار دارد و یادآور این موضوع است که اصلاحات در دیکتاتوری‌ها اگرچه امری مهم و حیاتی است اما نه از پوسته که از عمق بایدآغاز شود. عربستان زیر حکومت بن سلمان باید چاره‌ای برای پایان توافق وهابی ـ سعودی بیندیشد. این توافق که ازابتدای تأسیس این کشور تاکنون پابرجامانده، بنیان نظم کنونی سعودی را شکل داده است. با این‌ حال به نظر نمی‌رسد راهکار قطعی برای گذار آرام و کم‌دردسر پادشاهی به سمت‌وسوی دموکراسی وجود داشته باشد. حتی اگر چنین گذاری اتفاق بیفتد، با خشونت و نگاه امنیتی بن سلمان، نه به سمت یک جامعه آزاد و دموکراتیک که بیشتر به سمت‌وسوی یک دیکتاتوری بر پیکره نیمه‌جان پادشاهی سنتی عربستان خواهد بود.

هم‌چنین، در نوشتار «تحولات اندیشکده‌های غربی درخصوص اپوزیسیون و گروه‌های هویتی در ایران»، سعی می‌شود مسائل مرتبط با تنوع فرهنگی به همراه واکنش‌های دولت‌های خارجی، مراکز حقوق بشری و اندیشکده‌های غربی مورد توجه قرار گیرد و به‌طور خاص بر نقش این اندیشکده‌ها در شکل دادن به تصورات حقوق بشری و امنیتی‌سازی مسائل گروه‌های قومی و مذهبی در ایران پرداخته می‌شود. در این مقاله آخرین دستاوردهای اندیشکده‌های شورای روابط خارجی امریکا، شورای روابط آتلانتیک، بروکینگز، رند، مؤسسه مطالعات خاورمیانه واشنگتن، اندیشکده چاتم هاوس لندن، امریکن اینترپرایز و مؤسسه کارنگی در راستای مسائل هویتی جمهوری اسلامی ایران مطالعه و بررسی و دیدگاه‌ها و سیاست‌گذاری‌های پیشنهادی آنان تحلیل شده است. بازه زمانی مقالات نیز سال‌های 2014 تا 2018 است.

در سال‌های گذشته، گزارش‌ها و اخبار مستندی از سوی رسانه‌های غربی مبنی بر حمایت مالی منافقین از برخی سیاستمداران امریکایی یا اعضای کنگره منتشر شده است. با انتخاب جان بولتون به‌عنوان مشاور امنیت ملی امریکا و با توجه به سابقه‌ی دشمنی وی با جمهوری اسلامی و روابطش با منافقین این موضوع بار دیگر در رسانه‌های غربی مورد ارزیابی و تحلیل قرار گرفت. یکی از این موارد مقاله‌ای بود که جیسون رضائیان، در رابطه با جان بولتون و سازمان منافقین در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر کرد. آخرین مطلب ماهنامه خرداد ماه تحت عنوان «جان بولتون صدای منافقین در کاخ سفید»، به ترجمه این مقاله و ملاحظاتی پیرامون آن اختصاص یافته است.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com