無効なURLです

無効なURLです。
プログラム設定の反映待ちである可能性があります。
しばらく時間をおいて再度アクセスをお試しください。

به تارنمای موسسه مطالعات ملی خوش آمدید

با سپاس بي‌حد بر آستان پروردگار بزرگ و با تلاش پژوهشگران و دست‌اندرکاران «مركز تحقيقات هويت و تمدن آوا» و علاقمندان به حوزة مطالعاتی هویت‌پژوهی، بیست و نهمین شماره ماهنامة «نامة هويت» در مردادماه  1397 تدوين و منتشر گردید.

ماهنامة «نامة هويت» درصدد است با بررسی دقیق مسائل هویتی، قدمی هرچند کوچک در جهت رفع کمبودها و خلأهای موجود در زمینة وجوه گوناگون مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعة ایران بردارد و راهبردهای مناسب را به علاقمندان، دست‌اندرکاران و مسئولان کشور عرضه دارد.

حوزة علائق ماهنامه ماهیت بین رشته‌ای داشته و رشته‌های مختلف دانشگاهی از جمله مردم‌شناسی، جغرافیا، جامعه‌شناسی، باستان‌شناسی، تاریخ، ادبیات فارسی، حقوق، هنر و معماری، علوم سیاسی، روانشناسی اجتماعی، روانشناسی تربیتی، ارتباطات، ایران‌شناسی، الهیات، مدیریت، اقتصاد، و مانند آن را دربرمی‌گیرد.

از این‌رو، ماهنامة «نامة هويت» از کلیة پژوهشگران، محققان و علاقمندان به مسائل هویتی در کشور دعوت به همکاری کرده، از راهنمایی‌ها و انتقادهای آنان برای بهبود محتوای شماره‌های آیندة ماهنامه استقبال می‌کند.

با نام و یاد پروردگار بزرگ و عزیز سخن را آغاز نموده و در ابتدا میلاد مبارک امام رضا(ع)، روزهای مبارک ذی‌الحجه و عید بزرگ قربان را به همه مسلمانان جهان و ملت بزرگ ایران تبریک و تهنیت عرض می‌نماییم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه حج‌گزاران عزیز را داریم.

ماهنامه مردادماه «نامه هویت» شامل 9 مطلب تحلیلی با نگاه راهبردی و سیاستگذارانه است. نخستین مطلب به موضوع «سنجش هویت جمعی ایرانیان؛ خرمشهر»، اختصاص یافته است. شهر خرمشهر یکی از شهرهای بررسی سال 1395 در استان خوزستان است که پژوهش سنجش هویت جمعی در آن اجرا شده و خروجی‌های توصیفی از گرایش‌ها و تمایل‌های آنان در این بخش مورد بحث و بررسی قرار گرفته است تا بتوان تصویری از ابعاد هویتی، رفتاری، شناختی و عاطفی شهروندان این شهر بدست داد. این پژوهش در پي پاسخگويي به این پرسش‌ها است: كم و كيف گرايش به ابعاد مختلف هويتي (هويت ملي، مدرن و محلي) نزد شهروندان شهر خرمشهر چگونه است؟ شهروندان خرمشهر چه گرايش‌هایی در ابعاد رفتاري، شناختي و عاطفي دارند؟ و رفتارهاي رسانه‌اي نزد شهروندان مورد پژوهش شهر خرمشهر چگونه است؟

نوشتار «زبان فارسی، آماج تازش‌«، نیز به مهم‌ترین تهدیدها و آسیب‌های پیش روی زبان فارسی در داخل ایران و در گستره پهناور فارسی‌زبانان در جهان پرداخته است و در انتها تلاش دارد راهکارهایی برای مقابله با این تهدیدات ارائه دهد. نویسنده در این رابطه معتقد است که زبان فارسی که از سازه‌ها و نشانگانِ کیستیِ ایرانی است، امروز، ناملایمت‌ها و تازش‌هایِ چندگانه‌ای را هم در درون ایران و هم بیرون از آن پیشِ رویِ خود می‌بیند. این تازش‌ها، هرآینه، تازشِ کیستیِ ایرانی و پیروِ آن، آشفتگیِ فرهنگی برای ایران است.

موضوع بعدی در رابطه با «یک‌جانبه‌گرایی امریکا و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران» است. دوره ترامپ را باید دوره بازگشت مجدد به یک‌جانبه‌گرایی امریکایی پس از رویکرد چند جانبه‌گرایی اوباما دانست. خروج از پیمان آب و هوایی پاریس، توقف قرارداد تجاری ترانس پاسیفیک، خروج از یونسکو، انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس با وجود مخالفت‌های شدید جامعه جهانی، حمله موشکی به سوریه بدون مجوز شورای امنیت، خروج از برجام، اعمال تحریم‌های یک‌جانبه، خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، به راه‌انداختن جنگ تجاری با شرکای عمده امریکا از طریق اعمال تعرفه‌های تجاری و زمزمه‌هایی مبنی بر خروج این کشور از سازمان تجارت جهانی، یک‌جانبه‌گرایی را مشخصه اصلی سیاست خارجی ترامپ کرده است. این یک‌جانبه‌گرایی ابعاد بسیار وسیع‌تری از یک‌جانبه‌گرایی دوره بوش پسر دارد و از زمان فروپاشی نظم دوقطبی تاکنون بی‌سابقه بوده و بدون تردید تأثیرات به‌مراتب فراگیرتری بر نظم بین‌المللی و امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران دارد. بررسی این تأثیرات محور اصلی مقاله حاضر است.

نوشتار «نشست اندیشکده هادسون پیرامون نقش ایران در عراق» نیز به اقدامات امریکا علیه منافع و امنیت ملی ایران می‌پردازد. در واقع، انتخابات عراق حامل پیام‌هایی جدی برای کل منطقه بود. نخستین مسأله حضور پررنگ‌تر مقتدا صدر، روحانی شیعه و ناسیونالیست عراقی در انتخابات بود که اکنون در پی ائتلاف برای تشکیل کابینه است. آنچه در این زمان اهمیت دارد، نحوه شکل‌گیری ائتلاف‌ها و نقش عناصر خارجی در آن است. اندیشکده هادسون پیرامون این مسأله نشستی برگزار کرده که بنا به ضرورت درک دیدگاه و منافع امریکایی‌ها در عراق ماهنامه «نامه هویت» اقدام به ترجمه ویدئوی این نشست کرد. در این مطلب، ضمن معرفی مؤسسه هادسون و جایگاه آن در سیاست‌های ایالات متحده، مهم‌ترین محورهای بیان‌ شده از سوی کارشناسان حاضر در نشست و ملاحظاتی پیرامون آن ارائه شده است.

از سوی دیگر، تکاپوی قوم‌گرایان و اپوزیسیون قومی برای تهدید نظام سیاسی و تمامیت ارضی ایران در یکی دو سال اخیر افزایش‌یافته و به ‌مرور ابعاد تازه و گسترده‌ای می‌یابد. اپوزیسیون قومی که پیش‌تر برحسب ایدئولوژی‌های سازمان‌های خود به‌صورت جداگانه فعالیت می‌کردند اکنون دو رویکرد جدی و مهم را پیش‌گرفته‌اند. از یک‌سو، خواهان اتحاد، تعامل و پیوند با دیگر احزاب و جریان‌های اپوزیسیون هستند و از سوی دیگر، در تلاش‌اند تا با توسل به قدرت‌ها و کشورهای منطقه‌ای و بین‌المللی مخالف و رقیب ایران، پیاده‌سازی اهداف خود را تسهیل کنند. ازجمله این اپوزیسیون احزاب مسلح کُردی به‌ویژه کومله و دموکرات هستند. با اعلام راهبرد جدید امریکا مبنی بر تغییر رژیم در ایران، گروه‌های اپوزیسیون نیز در تلاش‌اند تا به‌عنوان نیرویی برجسته در سیاست خارجی امریکا و تحقق هدف تغییر حکومت تأثیرگذار باشند. سفر عبدالله مهتدی و مصطفی هجری سران احزاب کومله و دموکرات به امریکا و هم‌فکری با برخی نهادهای رسمی و تحقیقاتی نمونه‌ی آشکاری از این تلاش اپوزیسیون است. مطلب «وحدت نظر احزاب مسلح کُردی و دولت امریکا برای تهدید امنیت ملی ایران»، به این موضوع و ملاحظاتی پیرامون آن می‌پردازد.

هم‌چنین، نشست تبلیغاتی سالانه گروهک تروریستی منافقین به روال سال‌های قبل روز شنبه 9 تیر / 30 ژوئن در پاریس برگزار شد. در این گردهمایی که نمایندگانی از دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره امریکا، اتحادیه اروپا و مجلس فرانسه، مسؤولان برخی کشورهای عربی ازجمله سعودی‌ها و سران برخی از گروه‌های مخالف سوریه حضور داشتند، موضوع تغییر نظام سیاسی در ایران محور گفت‌وگوها و بحث‌های شرکت‌کنندگان بود. گردهمایی سالانه منافقین در پاریس در شرایطی برگزار شد که در روزها و هفته‌های اخیر تلاش‌های بسیار زیادی برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران و افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی در امریکا و کشورهای غربی تدارک دیده ‌شده است. در این رابطه، مطلب «نشست تبلیغاتی منافقین: سفر به پاریس با ۲۵ یورو»، به نشست 30 ژوئن، سخنرانی‌های ارائه‌ شده، بازتاب‌ها و واکنش‌ها، حواشی و ملاحظات مترتب بر آن پرداخته است.

در نوشتار بعدی تحت عنوان «دلالت‌های هویتی انتخابات پارلمانی ژوئن 2018 ترکیه» به تحلیل هویتی انتخابات ترکیه پرداخته شده است. انتخابات اخیر مجلس ترکیه شاهد نتایج جالب سیاسی بود. نخستین نکته این انتخابات، تلاش اردوغان برای تثبیت جایگاه حقوقی ریاست جمهوری خود به‌عنوان شخص اول سیاسی و اعمال موادی از قانون اساسی بود که اختیارات رییس‌جمهور را به حداکثر افزایش می‌داد. در روند جدید سیاست ترکیه، دو حزب عمده محافظه‌کار یعنی حزب حرکت ملی‌گرا و عدالت و توسعه در کنار یکدیگر قرار دارند و به نظر می‌رسد چشم‌انداز نزدیکی جهت دستیابی سایر احزاب به قدرت از طریق انتخابات وجود ندارد. در حاشیه اما حزب دموکراتیک خلق در حال تثبیت موقعیت خود در میان اقلیت‌های قومی و اجتماعی و هم‌چنین زنان است. در این میان قدرت حزب حرکت ملی تا اندازه به حاشیه رفته است. این کاهش قدرت دست‌کم نیمی از نمایندگان حزب نیک را شامل می‌شود که سال گذشته رسماً از حرکت ملی منشعب شدند.

در نوشتار «مداخله‌‌ جدید آنکارا در کردستان سوریه و عراق و امنیت و منافع ملی ایران» نیز نویسنده معتقد است که درحالی‌که رجب طیب اردوغان بار دیگر قدرت را در ترکیه به دست گرفته، نگرانی‌ها درباره سهم‌خواهی ترکیه در مناطق کردنشین افزایش می‌یابد. نگاهی به وضعیت عراق و سوریه و قیاس آن با سال‌های قبل از ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که ترکیه اگرچه نتوانسته معادلات قدرت را به سود خود تغییر دهد، اما توانسته موازنه شکل‌گرفته شده در منطقه خصوصاً در عراق پس از سقوط صدام را بر هم زده و ثبات سوریه را نیز در سطح گسترده به چالش بکشاند. این کشور در پی تشدید بلندپروازی‌های حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان از مهره کُردها برای افزایش مداخلات خارجی خود استفاده می‌کند. تردیدهایی درباره منافع آینده کشورهای همسایه ترکیه نسبت به افزایش مداخلات آن کشور به بهانه «مبارزه با تروریسم کُردی» وجود دارد. به نظر می‌رسد ترکیه تنها در پی درهم شکستن ایده دولت کُردی نبوده و قصد دارد از دل‌ آشوب‌های منطقه‌ای، قدرت گروه‌های افراطی نزدیک به اخوان را افزایش داده، نفوذ خود در عراق و سوریه را بیشتر سازد و توجه مردم خود نسبت به بحران‌های امنیتی داخل کشورش را کاهش دهد. این مسأله اما هم‌زمان با منافع ایران در منطقه تعارض‌هایی پیدا می‌کند که آنکارا باسیاست انکار و تبلیغ همراهی دو کشور سعی در سرپوش گذاشتن بر آن دارد.

آخرین مطلب ماهنامه این شماره به موضوع «بررسی فعالیت یک اندیشکده تحقیقاتی عربستانی بر ضد منافع ایران» اختصاص یافته است. عربستان برای رقابت با ایران ضمن اتخاذ مواضع همسو با امریکا و رژیم صهیونیستی، برای تدوین سیاست‌های خود در سال 2016 به تأسیس اندیشکده‌های جدیدی ازجمله اندیشکده «تحقیقات ایرانی خلیج‌عربی»(!) اقدام کرد تا نتایج مطالعات آن را در اختیار سیاستگذاران و محققان علاقه‌مند به مسائل ایران قرار دهد. این اندیشکده در سال 2016 آغاز به کارکرد پس از دو سال به‌ تازگی در رقابت با برترین اندیشکده‌های جهان در سال 2017-2018 شرکت کرده است و از میان 7 هزار و 800 اندیشکده و سازمان جامعه مدنی در رتبه 28 جهان و در لیست برترین مرکز تخصصی در امور منطقه قرار گرفت. این تقسیم‌بندی براساس گزارش سالانه دانشگاه پنسیلوانیا انجام‌ شده است. این اندیشکده که تحت حمایت مالی عربستان سعودی است سایتی به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی راه‌اندازی کرده است. در پژوهش حاضر محتوای سایت فارسی‌زبان آن که دربرگیرنده خلاصه‌ای از مطالب منتشر شده از محصولات این اندیشکده است، مورد بررسی قرار گرفته است.

 

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com